TNPW0805105KFETA
Mfr.Part #
TNPW0805105KFETA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 105K OHM 1% 1/8W 0805
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Military
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Surface Mount :
yes
Contact Plating :
Lead, Tin
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
Series :
TNPW
Working Voltage :
100V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
105kOhm