TNPW0603988RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603988RBEEA
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 988 OHM 0.1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6002mm
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Height :
558.8μm
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
838.2μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
75V
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TNPW e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
988Ohms
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
TNPW0603988RBEEA
Vishay / Dale TNPW0603988RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 988Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C