TNPW060390K9BXTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW060390K9BXTA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 90.9K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
100mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Published :
Working Voltage :
75V
ECCN Code :
EAR99
Series :
TNPW
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Surface Mount :
yes
Resistance :
90.9kOhm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Military
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
13 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
TNPW060390K9BXTA
Vishay / Dale TNPW060390K9BXTA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 90.9kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C