TNPW06038K87BEEN
Mfr.Part #
TNPW06038K87BEEN
Description
RES 8.87K OHM 0.1% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
75V
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Surface Mount
Resistance :
8.87kOhms
Power Rating :
100mW
Supplier Device Package :
Height :
558.8μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
2.012816mg
Radiation Hardening :
No
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Published :
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
13 Weeks
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
100mW
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Length :
1.6mm
2
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Width :
838.2μm
Datasheets
TNPW06038K87BEEN
Vishay / Dale TNPW06038K87BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 8.87kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C