TNPW06038K25BXCN
Mfr.Part #
TNPW06038K25BXCN
Description
RES 8.25K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
8.25kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
100mW
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±0.1%
Series :
TNPW
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
75V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military
Radiation Hardening :
No
Datasheets
TNPW06038K25BXCN
Vishay / Dale TNPW06038K25BXCN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 8.25kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C