TNPW060382R5BETA
Mfr.Part #
TNPW060382R5BETA
Description
RES 82.5 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
100mW
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
82.5Ohms
Max Operating Temperature :
125°C
0603 (1608 Metric)
Width :
850μm
Length :
1.6002mm
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
558.8μm
No
Max Power Dissipation :
100mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
TNPW060382R5BETA
Vishay / Dale TNPW060382R5BETA
TNPW Series, Thin Film, 82.5Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C