TNPW06037K68BEEN
Mfr.Part #
TNPW06037K68BEEN
Description
RES 7.68K OHM 0.1% 1/10W 0603
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Height :
558.8μm
Case Code (Metric) :
Published :
Voltage - Rated :
75V
Series :
TNPW e3
Max Power Dissipation :
100mW
Case Code (Imperial) :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Width :
800μm
Length :
1.6002mm
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
7.68kOhms
Weight :
2.012816mg
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Supplier Device Package :
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
TNPW06037K68BEEN
Vishay / Dale TNPW06037K68BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 7.68kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C