TNPW060373K2BXCN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW060373K2BXCN
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 73.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
100mW
JESD-609 Code :
e0
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
73.2kOhm
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
75V
Feature :
Military
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
No
Series :
TNPW
Factory Lead Time :
13 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TNPW060373K2BXCN
Vishay / Dale TNPW060373K2BXCN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 73.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C