TNPW06035K10BEEA
Mfr.Part #
TNPW06035K10BEEA
Description
RES 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
Supplier Device Package :
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
REACH SVHC :
Unknown
Number of Pins :
2
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
5.1kOhms
Contact Plating :
Tin
Height :
558.8μm
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Width :
838.2μm
Number of Terminations :
2
Depth :
850μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TNPW e3
Case Code (Imperial) :
Military Standard :
Not
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
TNPW06035K10BEEA
Vishay / Dale TNPW06035K10BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 5.1kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C