TNPW060359R7BEEA
Mfr.Part #
TNPW060359R7BEEA
Description
RES 59.7 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
1 (Unlimited)
Published :
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Length :
1.6002mm
Resistance :
59.7Ohms
Case Code (Imperial) :
Height :
558.8μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Contact Plating :
Tin
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Width :
838.2μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
TNPW060359R7BEEA
Vishay / Dale TNPW060359R7BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 59.7Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C