TNPW0603590RFEEA
Mfr.Part #
TNPW0603590RFEEA
Description
RES 590 OHM 1% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
125°C
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Power Rating :
100mW
Contact Plating :
Tin
Resistance :
590Ohms
Tolerance :
±1%
Datasheets
TNPW0603590RFEEA
Vishay / Dale TNPW0603590RFEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 590Ohms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C