TNPW060357K6BEEN
Mfr.Part #
TNPW060357K6BEEN
Description
RES 57.6K OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
785
In Stock :
785
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
1.6002mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
558.8μm
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
1608
Case Code (Imperial) :
0603
TNPW e3
Max Power Dissipation :
100mW
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Resistance :
57.6kOhms
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
2.012816mg
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
Width :
838.2μm
Voltage - Rated :
75V
Datasheets
TNPW060357K6BEEN
Vishay / Dale TNPW060357K6BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 57.6kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C