TNPW0603576RBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603576RBEEN
Description
RES 576 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Width :
800μm
Tolerance :
±0.1%
Height :
558.8μm
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
100mW
Contact Plating :
Tin
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
576Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
1.6002mm
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
TNPW e3
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
TNPW0603576RBEEN
Vishay / Dale TNPW0603576RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 576Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C