TNPW060356R0BETA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW060356R0BETA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 56 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
558.8μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
TNPW
Power Rating :
100mW
Feature :
Military
Max Power Dissipation :
100mW
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
56Ohms
Length :
1.6002mm
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
838.2μm
Published :
Datasheets
TNPW060356R0BETA
Vishay / Dale TNPW060356R0BETA
TNPW Series, Thin Film, 56Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C