TNPW060356K2FHTA
Mfr.Part #
TNPW060356K2FHTA
Description
RES 56.2K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TNPW
Factory Lead Time :
13 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±1%
Feature :
Military
Power Rating :
100mW
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Resistance :
56.2kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
TNPW060356K2FHTA
Vishay / Dale TNPW060356K2FHTA
TNPW Series, Thin Film, 56.2kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~125°C