TNPW060356K2DEEA
Mfr.Part #
TNPW060356K2DEEA
Description
RES 56.2K OHM 0.5% 1/10W 0603
Power Rating :
100mW
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Contact Plating :
Tin
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TNPW e3
Resistance :
56.2kOhms
Datasheets
TNPW060356K2DEEA
Vishay / Dale TNPW060356K2DEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 56.2kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C