TNPW0603523RBETA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW0603523RBETA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 523 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TNPW
Tolerance :
±0.1%
Width :
838.2μm
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Military
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
523Ohms
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
TNPW0603523RBETA
Vishay / Dale TNPW0603523RBETA
TNPW Series, Thin Film, 523Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C