TNPW060349K9BETA
Mfr.Part #
TNPW060349K9BETA
Description
RES 49.9K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
850μm
Feature :
Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
75V
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
49.9kOhm
Max Power Dissipation :
100mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
100mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Construction :
RECTANGULAR
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
75V
Height :
558.8μm
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
TNPW
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Datasheets
TNPW060349K9BETA
Vishay / Dale TNPW060349K9BETA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 49.9kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C