TNPW0603499RBETA
Mfr.Part #
TNPW0603499RBETA
Description
RES 499 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Feature :
Military
Thin Film
Published :
Height :
558.8μm
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
REACH SVHC :
Unknown
1 (Unlimited)
Length :
1.6002mm
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
499Ohms
Voltage - Rated DC :
75V
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Width :
838.2μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
TNPW
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Datasheets
TNPW0603499RBETA
Vishay / Dale TNPW0603499RBETA
TNPW Series, Thin Film, 499Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C