TNPW060348K1BEEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW060348K1BEEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 48.1K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Working Voltage :
75V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
TNPW e3
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
558.8μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
48.1kOhm
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Voltage - Rated DC :
50V