TNPW060347K5BYEN
Mfr.Part #
TNPW060347K5BYEN
Description
RES 47.5K OHM 0.1% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Number of Terminations :
2
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Series :
TNPW e3
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
Length :
1.55 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Width :
0.85 mm
Product Type :
Thin Film Resistors
Package :
Digi-Reel?
Type :
High Stability Flat Chip Resistor
Failure Rate :
Application :
Automotive, Industrial Equipment, Medical Equipment, Test and Measuring Equipment
RoHS :
Details
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Composition :
Thin Film
Product Status :
Active
Tolerance :
±0.1%
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
47.5 kOhms
Voltage Rating :
75 V
Ratings :
AEC-Q200
Brand :
Height :
0.45 mm
Technology :
Thin Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Vishay
Packaging :
MouseReel
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Datasheets
TNPW060347K5BYEN
Vishay / Dale TNPW060347K5BYEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 47.5 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C