TNPW0603475RBHTA
Mfr.Part #
TNPW0603475RBHTA
Description
RES 475 OHM 0.1% 1/10W 0603
0603 (1608 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
475Ohms
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
TNPW0603475RBHTA
Vishay / Dale TNPW0603475RBHTA
TNPW Series, Thin Film, 475Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C