TNPW0603475RBETA
Mfr.Part #
TNPW0603475RBETA
Description
RES 475 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Length :
1.6mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
Weight :
2.012816mg
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Resistance :
475Ohms
Radiation Hardening :
No
Depth :
850μm
Voltage - Rated DC :
75V
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Military Standard :
Not
Series :
TNPW
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
100mW
Width :
838.2μm
0603 (1608 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
100mW
Feature :
Military
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
TNPW0603475RBETA
Vishay / Dale TNPW0603475RBETA
TNPW Series, Thin Film, 475Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C