TNPW0603475RBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603475RBEEN
Description
RES 475 OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
413
In Stock :
413
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6002mm
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Imperial) :
0603
Power Rating :
100mW
Published :
2013
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
TNPW e3
Max Power Dissipation :
100mW
Width :
800μm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
475Ohms
Voltage - Rated :
75V
Height :
558.8μm
Datasheets
TNPW0603475RBEEN
Vishay / Dale TNPW0603475RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 475Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C