TNPW0603475RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603475RBEEA
Description
RES 475 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Resistance :
475Ohms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
75V
Depth :
850μm
Number of Pins :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Length :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
100mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
REACH SVHC :
Unknown
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tape and Reel (TR)
Width :
800μm
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Weight :
2.012816mg
Height :
558.8μm
Case Code (Metric) :
Published :
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
TNPW0603475RBEEA
Vishay / Dale TNPW0603475RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 475Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C