TNPW0603442RBECN
Mfr.Part #
TNPW0603442RBECN
Description
RES 442 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
442Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Series :
TNPW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
yes
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Feature :
Military
Power Rating :
100mW
Working Voltage :
75V
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
TNPW0603442RBECN
Vishay / Dale TNPW0603442RBECN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 442Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C