TNPW060343K2BETA
Mfr.Part #
TNPW060343K2BETA
Description
RES 43.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Published :
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Reach Compliance Code :
not_compliant
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
100mW
Max Power Dissipation :
100mW
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
JESD-609 Code :
e0
Height :
558.8μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
43.2kOhm
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
TNPW060343K2BETA
Vishay / Dale TNPW060343K2BETA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 43.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C