TNPW060340K2BETA
Mfr.Part #
TNPW060340K2BETA
Description
RES 40.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
75V
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Military
Height :
558.8μm
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
100mW
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
838.2μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Length :
1.6002mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
40.2kOhms
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Metric) :
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
TNPW060340K2BETA
Vishay / Dale TNPW060340K2BETA
TNPW Series, Thin Film, 40.2kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C