TNPW060340K2BEEA
Mfr.Part #
TNPW060340K2BEEA
Description
RES 40.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
15
In Stock :
15
Chip Resistor - Surface Mount
REACH SVHC :
Unknown
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
0603
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
838.2μm
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Depth :
850μm
Published :
2015
Military Standard :
Not
Height :
558.8μm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Resistance :
40.2kOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Series :
TNPW e3
Power Rating :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
75V
Length :
1.6mm
Datasheets
TNPW060340K2BEEA
Vishay / Dale TNPW060340K2BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 40.2kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C