TNPW06033K01BYTA
Mfr.Part #
TNPW06033K01BYTA
Description
RES 3.01K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Feature :
Military
JESD-609 Code :
e0
Series :
TNPW
Resistance :
3.01kOhm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
75V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
TNPW06033K01BYTA
Vishay / Dale TNPW06033K01BYTA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 3.01kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C