TNPW06033K01BYEN
Mfr.Part #
TNPW06033K01BYEN
Description
RES 3.01K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
0.85 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
High Stability Flat Chip Resistor
Height :
0.45 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Thin Film
Subcategory :
Resistors
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Voltage Rating :
75 V
Technology :
Thin Film
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Resistance :
3.01 kOhms
Vishay
Product Type :
Thin Film Resistors
Application :
Automotive, Industrial Equipment, Medical Equipment, Test and Measuring Equipment
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Mounting Style :
PCB Mount
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Failure Rate :
Packaging :
MouseReel
Length :
1.55 mm
Package :
Digi-Reel?
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Datasheets
TNPW06033K01BYEN
Vishay / Dale TNPW06033K01BYEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 3.01 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C