TNPW060336R5FHTA
Mfr.Part #
TNPW060336R5FHTA
Description
RES 36.5 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
100mW
Reach Compliance Code :
not_compliant
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Working Voltage :
75V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Military
Series :
TNPW
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Resistance :
36.5Ohm
Datasheets
TNPW060336R5FHTA
Vishay / Dale TNPW060336R5FHTA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 36.5Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~125°C