TNPW060336K0BEEA
Mfr.Part #
TNPW060336K0BEEA
Description
RES 36K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Series :
TNPW e3
Voltage - Rated DC :
50V
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Length :
1.6mm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Height :
558.8μm
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Width :
838.2μm
Resistance :
36kOhms
Ratings :
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Depth :
850μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Supplier Device Package :
Weight :
2.012816mg
Datasheets
TNPW060336K0BEEA
Vishay / Dale TNPW060336K0BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 36kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C