TNPW0603365RBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603365RBEEN
Description
RES 365 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
558.8μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
TNPW e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Width :
838.2μm
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Length :
1.6002mm
Resistance :
365Ohms
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
TNPW0603365RBEEN
Vishay / Dale TNPW0603365RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 365Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C