TNPW0603360RBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603360RBEEN
Description
RES 360 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Number of Terminations :
2
Height :
558.8μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
838.2μm
Resistance :
360Ohms
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Operating Temperature :
125°C
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Published :
Contact Plating :
Tin
Series :
TNPW e3
Length :
1.6002mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
100mW
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TNPW0603360RBEEN
Vishay / Dale TNPW0603360RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 360Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C