TNPW06032K91BEEA
Mfr.Part #
TNPW06032K91BEEA
Description
RES 2.91K OHM 0.1% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Resistance :
2.91kOhms
Height :
558.8μm
Max Operating Temperature :
125°C
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Radiation Hardening :
No
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Contact Plating :
Tin
Series :
TNPW e3
Min Operating Temperature :
-55°C
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
838.2μm
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
TNPW06032K91BEEA
Vishay / Dale TNPW06032K91BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 2.91kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C