TNPW06032K74DEEA
Mfr.Part #
TNPW06032K74DEEA
Description
RES 2.74K OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
2.74kOhms
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Power Rating :
100mW
Datasheets
TNPW06032K74DEEA
Vishay / Dale TNPW06032K74DEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 2.74kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C