TNPW06032K74BHTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW06032K74BHTA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.74K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
2.74kOhm
Series :
TNPW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Military
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.1%
Working Voltage :
75V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Surface Mount :
yes
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
100mW
Datasheets
TNPW06032K74BHTA
Vishay / Dale TNPW06032K74BHTA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 2.74kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C