TNPW06032K74BETA
Mfr.Part #
TNPW06032K74BETA
Description
RES 2.74K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Resistance :
2.74kOhms
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.1%
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
558.8μm
Length :
1.6002mm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
75V
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Width :
850μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
TNPW06032K74BETA
Vishay / Dale TNPW06032K74BETA
TNPW Series, Thin Film, 2.74kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C