TNPW06032K61BEEA
Mfr.Part #
TNPW06032K61BEEA
Description
RES 2.61K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
155°C
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Published :
Contact Plating :
Tin
Supplier Device Package :
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
2.61kOhms
Case Code (Imperial) :
Series :
TNPW e3
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
558.8μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Thin Film
Max Power Dissipation :
100mW
Power Rating :
63mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated :
75V
Ratings :
AEC-Q200
Width :
838.2μm
Datasheets
TNPW06032K61BEEA
Vishay / Dale TNPW06032K61BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 2.61kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C