TNPW06032K40BEEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW06032K40BEEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.4K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
558.8μm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Military Standard :
Not
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
TNPW e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.6002mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Supplier Device Package :
Power Rating :
63mW
Resistance :
2.4kOhms
Width :
838.2μm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thin Film
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Radiation Hardening :
No
Depth :
850μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
TNPW06032K40BEEA
Vishay / Dale TNPW06032K40BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 2.4kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C