TNPW06032K26BXTA
Mfr.Part #
TNPW06032K26BXTA
Description
RES 2.26K OHM 0.1% 1/10W 0603
Series :
TNPW
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
2.26kOhm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
100mW
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Feature :
Military
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
2
Working Voltage :
75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
TNPW06032K26BXTA
Vishay / Dale TNPW06032K26BXTA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 2.26kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C