TNPW06032K13BECN
Mfr.Part #
TNPW06032K13BECN
Description
RES 2.13K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Resistance :
2.13kOhms
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1%
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
100mW
Case Code (Imperial) :
Feature :
Military
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
75V
Series :
TNPW
Width :
850μm
Max Operating Temperature :
155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
450μm
Datasheets
TNPW06032K13BECN
Vishay / Dale TNPW06032K13BECN
TNPW Series, Thin Film, 2.13kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C