TNPW06032K10FHTA
Mfr.Part #
TNPW06032K10FHTA
Description
RES 2.1K OHM 1% 1/10W 0603
Feature :
Military
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
TNPW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Power Rating :
100mW
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
2.1kOhm
Working Voltage :
75V
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Factory Lead Time :
13 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TNPW06032K10FHTA
Vishay / Dale TNPW06032K10FHTA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 2.1kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~125°C