TNPW06032K05BETA
Mfr.Part #
TNPW06032K05BETA
Description
RES 2.05K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
558.8μm
Military Standard :
Not
Military
Case Code (Metric) :
Supplier Device Package :
Width :
838.2μm
Contact Plating :
Lead, Tin
Voltage - Rated :
75V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Depth :
850μm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
Length :
1.6002mm
Max Power Dissipation :
100mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
100mW
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance :
2.05kOhms
Published :
Datasheets
TNPW06032K05BETA
Vishay / Dale TNPW06032K05BETA
TNPW Series, Thin Film, 2.05kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C