TNPW0603280RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603280RBEEA
Description
RES 280 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
2
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Supplier Device Package :
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
850μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Published :
Composition :
Thin Film
Max Operating Temperature :
125°C
Ratings :
AEC-Q200
Military Standard :
Not
Depth :
850μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
558.8μm
Voltage - Rated :
75V
Length :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Series :
TNPW e3
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
280Ohms
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Datasheets
TNPW0603280RBEEA
Vishay / Dale TNPW0603280RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 280Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C