TNPW060327K0FEEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW060327K0FEEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 27K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
TNPW e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Resistance :
27kOhm
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Depth :
850μm
Construction :
Chip
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Contact Plating :
Tin
Military Standard :
Not
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, LASER TRIMMABLE, PRECISION, RATED AC VOLTAGE: 75V
Datasheets
TNPW060327K0FEEA
Vishay / Dale TNPW060327K0FEEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 27kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C