TNPW0603270RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603270RBEEA
Description
RES 270 OHM 0.1% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Power Rating :
63mW
Width :
800μm
Voltage - Rated :
75V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
270Ohms
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Termination :
SMD/SMT
Height :
558.8μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Depth :
850μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
TNPW0603270RBEEA
Vishay / Dale TNPW0603270RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 270Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C