TNPW0603261RBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603261RBEEN
Description
RES 261 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
558.8μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
261Ohm
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
TNPW e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Power Rating :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, LASER TRIMMABLE, PRECISION, RATED AC VOLTAGE: 75V
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
75V
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
TNPW0603261RBEEN
Vishay / Dale TNPW0603261RBEEN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 261Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C