TNPW0603261RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603261RBEEA
Description
RES 261 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Pins :
2
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
75V
Tape and Reel (TR)
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
TNPW e3
Max Operating Temperature :
125°C
Supplier Device Package :
Power Rating :
63mW
Weight :
2.012816mg
Resistance :
261Ohms
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thin Film
Height :
558.8μm
Contact Plating :
Tin
Width :
838.2μm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
TNPW0603261RBEEA
Vishay / Dale TNPW0603261RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 261Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C